Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koupě dravce

28. 12. 2013

Pořídit si dravce není dnes takový problém. Držet dravce smí kdokoliv (pokud má dravec potřebné dokumenty), ale lovit s ním smí pouze člověk se sokolnickými zkouškami. Dříve sokolníci získávali dravce hlavně z přírody, a proto byl výběr značně omezen. Čeští sokolníci se museli spokojit s jestřáby, krahujci, poštolkami a káněmi lesními. Ti zkušenější s plnou peněženkou mohli investovat do orla, sokola či raroha. Dravci nebyli tak chráněni, takže nebyl žádný problém, aby si zvídavá mládež našla a vybrala z hnízda např. poštolky. Nemusím snad připomínat, že tyto doby jsou už pryč a dnešní sokolníci dravce z přírody nezískávají.

Dnes je výběr dravců tak široký, že si člověk ani nevybere. Já osobně bych chtěla někdy alespoň na chvíli pracovat se všemi, protože každý pták je osobnost a je něčím zajímavý.

Sokola, raroha, poštolku nebo káně Harrisovo dnes koupíte doslova „za pár šupů“ (je to ale trochu relativní, např. 10 000 Kč je docela hodně peněz, ale v porovnání s dřívějšími cenami je to málo) . Celkem snadno se člověk dostane k cizokrajným dravcům třeba z Ameriky nebo Afriky. Hlavním problémem při získání ptáka jsou úřady. Alespoň přibližně tedy popíšu postup při legálním nákupu.
 


VÝBĚR: Jak jsem již řekla, dravců je dnes široký výběr. Zkušený sokolník si může pořídit téměř cokoliv. Začátečník se však musí řádně rozmyslet a rozhodně by tento krok neměl podceňovat. Mohlo by to mít špatné důsledky jak pro vás, tak pro dravce. U nás se pro začátečníky hodí především poštolka obecná, káně lesní, káně Harrisova (ta je asi úplně nejvhodnější) a střední sovy jako např. puštík obecný, sova pálená i kalous ušatý. Cena je velmi různá a liší se u každého chovatele a rozhodující může být pohlaví, velikost, kvalita rodičů i zbarvení. Poštolku lze například pořídit již za 2000 Kč, samce Harrise okolo 7000 Kč. S touto částkou ale nelze počítat, protože konečné výdaje budou mnohem, mnohem vyšší. Pokud jste si již vybrali druh a nejlépe i pohlaví budoucího ptáka, musíte sehnat chovatele.

VÝBAVA: Ještě před koupí ptáka je nutné sehnat vše potřebné. První otázkou musí být, jak dravce budeme držet. Pokud se rozhodnete pro chov ve voliéře, musíte se poradit s někým zkušeným a vybudovat ji. Rada se vždy hodí, protože je nezbytné mít správnou velikost, umístění i vybavení v podobě bidel a koupadla. Pokud chcete ptáka držet jako sokolník, musíte si být jisti, že budete mít denně dostatek času pro jeho výcvik. Držet dravce po celý jeho život jen přivázaného k posedu bez výcviku není správné - je to stejné, jako kdybyste si pořídili psa, přivázali ho k boudě a dál se o něj nestarali, kromě toho, že mu tam budete dávat jídlo, vodu a občas boudu vyčistíte. A to rozhodně není dobře, že?
Abyste výcvik zvládli, pořiďte si dobrou knihu a navštivte někoho zkušeného (což je stejně nejideálnější, protože každý sokolník je ke zkouškám veden patronem). Potom se náklady vystupňují sokolnickou výbavou. Musíte koupit nebo vyrobit vhodný posed pro dravce, koupadlo, speciální rolničky, kožená poutka, speciální obratlík a dloužec. Potom je nezbytné mít také dobrou koženou rukavici a brašnu. Při výcviku některých dravců budete potřebovat i vábítko a čepičku. Podrobnější informace najdete v článku Výbava sokolníka a dravce. Jenže tady náklady nekončí. Dravec musí žrát. Budete odkázáni na kvalitní a spolehlivý zdroj, eventuálně vlastní zásoby. Myši ve zverimexu jsou příliš drahé. Levným zdrojem jsou líhně u drůbežáren. Tady třídí kuřátka na slepice a kohouty. Slepice vykrmí a kohoutky rovnou zabíjejí. Rádi se jich tedy zbaví za rozumnou cenu. Pak je nutné čas od času přikoupit králíka nebo holuba (viz Krmení). No a taky mrazák na to žrádlo... A další peníze spolkne veterinární ošetřování. Pokud to všechno stále chcete podstoupit, čtěte dál.

NÁKUP PTÁKA: Dnes lze dravého ptáka pouze koupit u registrovaného chovatele, sokolníka nebo v zoo. Domluvíte si s ním schůzku a přijedete si pro dravce s nějakou vhodnou přepravkou, kde si neublíží. Cesta musí být co nejkratší, aby se pták zbytečně nestresoval. To neznamená, že si nemůžete dojet pro vysněného ptáka třeba do Německa, ale znamená to, že v tom Německu nebudete okounět v obchodech, navštěvovat památky atd. To můžete před koupí, ale jakmile máte ptáka v přepravce, musíte jet domů. Není vhodné přepravovat ptáky při největších vedrech. U prodejce si dejte pozor na podmínky, ve kterých ptáky drží. Pokud uvidíte přeplněné, špinavé a zapáchající voliéry, rovnou se zde nákupu vzdejte. Pokud je voliéra nebo jiný chovný prostor v pořádku, dobře pozorujte chování ptáků a ptejte se na všechny nejasnosti ("Proč je tamten pořád v rohu..."), prostě na všechno, co bude podezřelé, a to hlavně když jdete k cizímu člověku, na kterého se vám třeba nepodařilo od jiných sokolníků nebo chovatelů získat pozitivní reference. Až vám bude vybraný pták předáván, dobře ho zkontrolujte. Musí mít jiskrné, čiré oči, čisté okolí zobáku a nosu, urovnané čisté peří, suché peří k okolí kloaky (řiti). Během pozorování dbejte na to , aby se snadno pohyboval a nejevil známky bolesti. Sáhněte ptákovi na prsní kost. Musí být obalená svaly, nikoliv vystouplá a ostrá. To by znamenalo, že pták je podvyživený (ovšem u některých mláďat pár dnů po vyndání z voliéry je to normální, protože po vyjmutí od rodičů jsou v šoku a odmítají potravu, dokud nevyhubnou). Můžete dravci zkontrolovat i opeření na křídlech a rýdováku. Pokud je olámané, máte 2 možnosti. Koupit ho, ale letos se vzdát kvalitního lovu (dokud ale nemáte zkoušky, tak lovit nesmíte!), nebo ho odmítnout. Peří za rok přepelichá, ale letos bude dravci komplikovat let. Teprve až si budete jisti, že vybraný dravec je naprosto v pořádku, umístěte jej do přepravky a kupte ho. Když se vám něco podstatného nebude zdát a nedostane se vám kloudné odpovědi, raději ho nekupujte. Můžete být za rejpaly, pokud se budete na vše neustále ptát, ale dobrý chovatel by měl chápat, že jste začátečníci a některé věci zatím sami nepoznáte nebo neposoudíte. Ale samozřejmě byste si také neměli kupovat žádné zvíře, dokud o něm nebudete mít dostatek znalostí.
Správný chovatel bude mít všechna svá mláďata okroužkovaná, tzn. registrovaná. Přesto nahlaste držení dravce na obecním nebo okresním úřadě. V každém případě musí mít každý pták papíry CITES (na kroužku musí být stejné číslo jako na dokumentu!), a také musíte mít potvrzení, že jste noví majitelé ptáka, což znamená, že vám původní majitel musí vystavit kupní nebo předávací smlouvu. Může se stát, že k vám přijde na návštěvu Česká inspekce životního prostředí, která bude kontrolovat podmínky pro držení ptáka. Předem očekávejte, že vám nic neulehčí a budou „prudit“ i kvůli maličkostem, ale pokud máte vše (včetně papírů) v pořádku, nemusíte mít obavy.